10 najlepszych wtyczek do WordPress’a. Niezbędnik WordPress cz.1

Od 10 lat związany jestem ze światem Social Media (nie branżą :>). Swoje początki "kariery" przecierałem tworząc własny serwis społecznościowy w wieku 15 lat. Obecnie współpracuje z najlepszą wytwórnią na świecie Universal Music Group na stanowisku - Digital Specialist :) Bloga założyłem po to, żeby podzielić się z Wami moją wiedzą. Można powiedzieć, że Łysy z Youtube/Facebooka staje się w końcu influencerem.
Poleć jeśli uważasz, że warto :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

WordPress WordPress WordPress – pamiętam czasy, w których każdy „szanujący” się webmaster wyśmiewał potencjał WordPressa nie wróżąc rozwojowi tego silnika niczego dobrego i nazywając go żartobliwie systemem pod pseudo blogi. Owszem, początkowo WordPress miał umożliwić swoim użytkownikom swobodne stworzenie  i prowadzenie blogów internetowych, jednak z czasem z silnika blogowego stał się potężnym silnikiem CMS, na którym stoją obecnie strony na całym świecie. Pamiętam również czasy, w których mówiono, że na Tenbita, Blog.pl, Blog.onet w Polsce nie ma mocnych. A jednak stało się inaczej. WordPress pokonał swoich konkurentów blogowych na całym świecie- również w Polsce. WordPress oprócz walki o rynek blogowy postanowił również postawić się swoim największym konkurentom liderom skryptów typu CMS Joomla i Drupal na silnikach  których w tamtych czasach stały strony na całym świecie.

W tym samym okresie różni ludzie wielokrotnie przekonywali mnie o wyższości Drupala i Joomli nad WordPressem. I tak jak kiedyś im w to wierzyłem, tak dzisiaj nie żałuje, że pomimo tego wszystkiego zostałem jednak przy WordPressie. WordPress obecnie dzięki swojemu repozytorium i społeczności – Developerów i użytkowników jest jednym z największych Open Source’owym CMSów na świecie. Tym jakże sentymentalnym wstępem chciałem wprowadzić Was w świat WordPressa i tym samym polecić Wam top 10 Pluginów do WordPressa z których ja korzystam 🙂 Moja lista wtyczek praktycznie od 10 lat użytkowania WP się nie zmieniła, Zmieniły się poszczególne wtyczki odpowiadające za to samo co ich poprzednicy. Tak np All in one SEO – zmieniłem najpierw na Platinum SEO by później zostać przy  Yoast SEO.

TOP 10 Wtyczek WordPress

Yoast SEO

To wtyczka, którą powinien mieć każdy WordPress. Polecam ją z bardzo prostych przyczyn. Wtyczka pozwala w szybki i prosty sposób zoptymalizować WordPressa. Takie rozwiązanie jest przydatne, ponieważ wielu projektantów szablonów/themes’ów zapomina często o aspekcie SEO w swoich projektach. Jednak wtedy na pomoc przychodzi wtyczka Yoast SEO, która zrobi te wszystkie zmiany optymalizacyjne za nas. Jedna wtyczka zamiast wielu – tak można w skrócie określić możliwości jakie oferuje wp-plugin Yoast SEO. Wtyczka wygeneruje dla nas SiteMap naszej strony – oddzielną dla Wpisów z danego miesiąca, oddzielną dla podstron i oddzielną dla tagów. Yoast wykasuje również z naszego WordPressa – znacznik /category/ z url naszych kategorii dzięki czemu uzyskamy znacznie krótszy link – zamiast nazwa.pl/category/samochody uzyskamy nazwa.pl/samochody

P3 (Plugin Performance Profiler)

Jeżeli zależy Ci na optymalizacji pracy Twojego WordPressa, ten plugin jest właśnie dla Ciebie. Wtyczka bada dla nas pracę zainstalowanych przez nas wp-pluginów i wskazuje jakie obciążenie generują one dla naszego serwera. Wtyczka przydaje się szczególnie w sytuacjach w których mamy wiele zainstalowanych pluginów na naszym WordPressie i trudno nam jest ocenić, która z naszych wtyczek może negatywnie wpływać na działanie WP bez potrzeby ich pojedynczego wyłączania. Wtyczka zrobi to za nas. Plugin Performance Profiler Pokaże nam (procentowo na wykresie kołowym) jakie obciążenie dla naszego wordpress/serwera generują poszczególne wtyczki. Używam jej od dawna i jeszcze nigdy się na niej nie zawiodłem.

Simple Tags

Genialna wtyczka do globalnego zarządzania tagami na naszym WordPressie. Simple Tags – to jedyna wtyczka tego typu, którą mogę Wam polecić z czystym sumieniem. Inne jej odpowiedniki są albo nie działające, albo działające w połowie, co w przyszłości wpływa negatywnie na działanie naszego bloga/serwisu. Wtyczkę w szczególności polecam tym, którzy na swoich WordPressach utrzymują wielkie serwisy informacyjne. Nie raz się zdarza, że redaktorzy serwisów zapominają dodawać słowa kluczowe do swoich notek, przez co później trzeba je odnajdywać i ręcznie notka po notce dodawać tagi. Takie rozwiązanie zajmuje tylko czas. Wtyczka Simple Tags wskaże nam puste notki, a także częstotliwość występowania danego taga na naszym blogu. Dostępna jest również w nim wtyczka automatycznego dodawania tagów na podstawie tytułów i treści notek, ale bez dostępu do specjalnych narzędzi zewnętrznych do budowania słów kluczowych na podstawie tekstu jest to naprawdę chaotyczne. W żaden sposób jednak nie umniejsza to przydatności kluczowych opcji jakie oferuje nam wp-plugin Simple Tags

All 404 Redirect to Homepage

Prosty plugin, który ma tylko jedną funkcję – przekierowania strony błędów naszego WordPressa na stronę główną naszego bloga/serwisu. Polecam ją ze względu na jej przejrzystość i mały procent obciążenia czasu ładowania strony. Wtyczka oczywiście jest darmowa i do zainstalowania prosto z repozytorium wtyczek WordPressa.

Contact Form 7 lub Ninja Form

Wybór jednej z tych dwóch wtyczek należy do Was. Obie są podobne zarówno w zakresie swoich opcji, jak i funkcjonalnościach. Pełnią także tą samą rolę – Formularza kontaktowego. Pierwsza z nich czyli Contact Form jest pluginem WordPressa o najdłuższej historii rozwijania i jest obecnie najczęściej ściąganą wtyczką w repozytorium wtyczek WordPress. Ninja Form to młodszy kolega Contact Form, wybierany często gdy Contact Form nie spełnia wszystkich oczekiwanych funkcjonalności przez korzystających z niej użytkowników. Contact Form dodatkowo jako plus zawiera w sobie polski język.

WordPress Database Backup

Wtyczka numer jeden wszystkich WordPressów. Dlaczego jednak nie ma jej na pierwszym miejscu mojej listy Top10 Niezbędników WordPressa? Powód jest prosty, chciałem tym  drobnym zabiegiem pokazać Wam, jak często nie dbamy o najważniejszą (w mim mniemaniu) wartość naszego WordPressa – Bazę danych. Wtyczka Database Backup na bieżąco robi back-upy naszego WordPressa – (Naszych treści, ustawień wtyczek itp) by w każdej chwili móc do nich wrócić w przypadku, gdy nasz WordPress ulegnie awarii. Jeśli jej jeszcze nie macie to koniecznie polecam zainstalowanie WordPress Databese Backup szczególnie chwilę po uruchomieniu naszego bloga lub strony, by od samego początku chronić zawartość naszego serwisu..

 

Broken Link Checker

Bardzo prosty plugin, który zadba o to, by w naszych artykułach nie było linków do niedziałających stron. Wtyczka ta jest szczególnie przydatna dla wieloletnich blogów i serwisów, które od lat publikowały notki z użyciem linków do zewnętrznych stron internetowych. Jak dobrze wiemy, codziennie łowcy domen polują na wygasające domeny do których linkują inne strony. Jest to łakomy kąsek dla każdego pozycjonera. Poprzez to, może zdarzyć się sytuacja w której nasza strona zacznie linkować do strony spamowej, a chyba nie muszę mówić jaki skutki może przynieść takie działanie dla naszej witryny w Serpach Google.

TinyMCE Advanced

Tylko starzy użytkownicy WordPress’a  wiedzą jak bardzo trzeba cenić tą wtyczkę. Obecnie mało kto pamięta niefunkcjonalny edytor pisania notki Wordpresa, jednak wszyscy Ci, którzy mają w pamięci moment po powstaniu wtyczki TinyMCE Advanced mogą wrócić wspomnieniami do momentu w którym zaczęli ją masowo instalować na swoich WordPressach. I pomimo tego, że przez kolejne lata edytor pisania tekstu w podstawowym WordPress bardzo się rozwinął, nadal na moje „Ssie pałkę” w porównaniu do tego co oferuje dla nas TinyMCE. Tak więc jeżeli chcecie pisać profesjonalne teksty na swoim serwisie lub blogu, to ten plugin jest waszym absolutnym MUST HAVE.

WP Biographia

To świetne rozwiązanie wyświetlające w prosty sposób informacje o autorze pod każdą napisaną przez niego notką w WordPressie. Obecnie większość z szablonów ma już tą opcje wgraną automatycznie, jednak w chwili gdy wybieramy darmowe szablony często twórcy takich szablonów zapominają o elemencie „Influence Marketingu”, wtedy warto uzbroić się we wskazaną powyżej wtyczkę.

Wp Super Cache

Wtyczka stworzona przez przedsiębiorstwo Automattic czyli twórców WordPress’a po to, aby Wasz blog ładował się szybciej dla odwiedzających go użytkowników oraz zużywał mniej transferu z waszego hostingu. Szybsze działanie Twojej strony docenią nie tylko odwiedzający, ale również boty wyszukiwarek internetowych takich jak Google, Bing, Yandex czy wielu innych, które zwracają na ten parametr szczególną uwagę. Na rynku istnieje wiele odpowiedników tej wtyczki, jednak ja od lat wierny jestem tylko jednej opcji. Jest dobra, przejrzysta i sprawna. Nic tylko instalować i przyspieszać pracę swojego bloga.

 To by było na tyle 🙂 Moja paczka polecanych pluginów do WordPressa wygląda właśnie tak, kolejna część już niedługo 🙂 Jeśli macie swoje ulubione wtyczki napiszcie mi o tym w komentarzach.

Pozdrawiam Jarek

Dodaj komentarz